Hatay Adliyesi

Kategori: Adliyeler - 776 gösterimYorum Yazın
Hatay Adliyesi

Hatay ilimiz:

Hatay Türkiye’nin önemli şehirlerindendir. Osmanlı zamanında 1.dunya savaşı sonrası Hatay Fransız sömürgesine alınmıştır. Anlaşmaya göre de Fransa Hatay’ı sömürgeden çıkardığı zaman Hatay halkının seçimine göre istediği ülkeye dahil olabilecekti. Fransa Hatay’ı 1938 yılının ocak aylarında elini çekti. Anlaşmaya uyularaktan Hatay halkı oy birliği ile Türkiye’yi seçerek 5 temmuz 1938 yılında Türkiye topraklarına dahil oldular

     Osmanlı öncesinde de Mezopotamya uygarlıklarına ev sahipliği yapmış ve bir çok kültürü bir arada barındırmıştır. Arkeolog ve diğer tarih bilimcilerinin buradan çıkarttığı bulgular sayesinde Mezopotamya uygarlıklarının kültürleri incelenmiştir.

       Günümüzde hala Türkiye topraklarında olan Hatay Türkiye’nin en çok nüfusa sahip on üçüncü şehridir. Tarihi mekânlarından dolayda bütün dünyadan turistleri çekmeyi başarmıştır.

Hatay ilimiz ülkemizin en güneyinde bulunan bir ildir. Hatay ilimizde adliyede çalışmak üzere katip, mübaşir, infaz koruma memurluğu gibi alımlara başvuracak olan adaylar bu sayfadan kafalarına takılan soruları sorabilirler. Hatay katip alımlarını sitemizden takip edebilir ve güncel gelişmelerden haberdar olabilirler. Hatay adliyesinde sınava girecek olan adaylar için yardımcı olacağını düşündüğümüz Hatay adliyesinin harita üzerindeki görüntüsünü sizlerle paylaşıyoruz. Hatay’da toplamda yedi tane adliye bulunmakta işte o adliyelerin isimleri:

Hatay adliyeleri: Altınözü Adliyesi, Reyhanlı Adliyesi, Kırıkhan Adliyesi, Hassa Adliyesi, Yayladağı Adliyesi, Samandağ Adliyesi, Dörtyol Adliyesi, Erzin Adliyesi

Hatay Adliyesi

Hatay Adliyesi


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Hatay Adliyesi (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. katip adayı dedi ki:

    Teşekkür ederiz.