Katip, Mübaşir ve İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2016

Kategori: Soru/Cevap / Tavsiyeler - 16.218 gösterimYorum Yazın
Katip, Mübaşir ve İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2016

2016 Yılı Katip, Mübaşir ve İnfaz Koruma Memuru Maaşları

Mübaşir maaşları;

Adalet Bakanlığı’na bağlı memur olarak işlerini yapmakta olan mübaşirler hizmetleri hakkında bilgi ve mübaşir maaşları 2015 senesinde almış olduğu zamları ekleyerek sizlere net bilgiler vermeye çalışacağız. Adalet saraylarında işlerini yapan, oranın kadrolu personelidir. Devlette bakanlık kurallarına tabi memur olarak çalışırlar. Öncelikle Ocak ve Temmuz ayında 2015 yılı zam farklarının %3 olarak belirlendiğini belirtelim. Örneğin bekar olan bir mübaşir ortalama olarak Ocak zammı dahil 1980 TL net maaş almaktadır. Temmuz da ki farkı ile 60 TL yide  maaşına eklersek 2040 TL aldığını hesaplamış oluruz. Bu hesaplamada net maaşa, asgari geçim indirimi eklenmemiştir. Evli ve çocuklu olan personel ile bekar olan personel arasında ortalama 80 TL civarı maaş farkı vardır. Mübaşir maaşları evli ve bekar personele göre değişmektedir.

Zabıt Katipliği Maaşları;

Maaşların lise mezunlarına ve lisans mezunlarına olarak değiştiğini söylemekte yarar vardır. İlk işe başladıklarında aldıkları ücret 1980 TL’dir. Buradaki maaş, bekar olan zabıt katipleri için verilmiştir. Evli ve çocuk sahibi olan katip için ortalama olarak 200 TL fark olurken, kıdeme süresi ve hizmet süreleri de bu maaşlarına eklenir. Aile yardımını da eklersek yeni işe başlayan bir katip için ortalama 2200 TL net maaş aldığını söyleyebiliriz.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları;

Her sene ortalama 1000 ile 1500 arasında görev alımı yapıldığını ve en az 6 ay eğitime tabi tutulduktan sonra göreve başladıklarını belirtelim. Yeni göreve başlayan lise mezunu infaz koruma memuru, net olarak 1960 TL maaş alırken lisans infaz koruma memuru 2300 TL almaktadır. Yaptıkları görev itibariyle vardiyalı olarak çalışan ve düz mesai saati çalışanları vardır. Düz lise mezunu olan adaylar vardiyalı, lisans mezunları genellikle 08:00 – 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!